Podokręg

PIŁKARSKA KADRA CZEKA

24/06/2022 08:58

Wielu znakomitych piłkarzy rozpoczynało swoje kariery w małych klubach. Nic więc dziwnego, że Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, wspierane przez Polski Związek Piłki Nożnej, tradycyjnie organizuje rozgrywki dla dziecięcych drużyn z wiosek i małych miast ułatwiając ich zawodnikom pierwszy krok.


Hasło Piłkarska Kadra Czeka, rzucone w 1984 roku obowiązuje także w tym roku i sprawia, że zawodnicy urodzeni w 2007 roku mają dodatkową motywację do piłkarskiego rozwoju. Droga do ogólnopolskiego finału, który zostanie rozegrany 25-29 lipca w Zamościu, w naszym województwie prowadziła przez Mikołów. Tam bowiem 15 czerwca spotkało się 8 drużyn wyłonionych z eliminacji i zgłoszonych do walki o pierwsze miejsce dające awans do turnieju głównego Duża Piłkarska Kadra Czeka.

- W grupie I znalazły się: UKS Orzeł Moszczenica, LKS Ciężkowianka Jaworzno, MGLKS Liswarta Krzepice i GLKS Wilkowice – wylicza Andrzej Sadlok, Prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS. - W drugiej natomiast zagrały: UKS Orlik Blachownia, LKS Pasjonat Dankowice, LKS Unia Kosztowy i LKS Olza Pogwizdów. W grupach obowiązywał system „każdy z każdym”, a najlepsze zespoły awansowały do finału. GLKS w grupie I wygrał 8:0 z Ciężkowianką, 4:0 z Liswartą i zremisował 0:0 z Orłem, a Unia pokonała 13:0 Orlika, 3:0 Pasjonata i zremisowała 1:1 z Olzą. W najważniejszym meczu dnia wilkowiczanie wygrali 1:0 z kosztowianami i to oni pojadą do Zamościa bronić mistrzowskiego tytułu wywalczonego przed rokiem. Rozegrano też mecz o trzecie miejsce, które zajęli chłopcy z Moszczenicy po zwycięstwie 3:0 nad pogwizdowianami.

Dla zawodników z rocznika 2009 ogólnopolski finał turnieju pod nazwą Mała Piłkarska Kadra Czeka zaplanowano na 7-9 lipca w Reńskiej Wsi, gdzie województwo śląskie reprezentować będzie Olza Pogwizdów.

- Finał wojewódzki rozgrywek Mała Piłkarska Kadra Czeka rozegrany został 8 czerwca w Ożarowicach – dodaje Andrzej Sadlok. - Spotkało się tam 12 drużyn, które także podzielone zostały na dwie grupy, ale sześciodrużynowe. W I grupie najlepsza okazała się Olza Pogwizdów, która wygrała: 2:0 z UKS-em Dwójką Kozy, 3:1 z Unią Kosztowy, 2:0 z LKS-em Rudołtowice-Ćwiklice, 3:1 z Piastem Ożarowice i 3:1 z Burzą Borowa Wieś. W grupie II natomiast Pasjonat Dankowice pokonał: 2:1 KS Panki, 2:0 Ciężkowiankę, 2:0 Liswartę Krzepice i 1:0 LKS 07 Markowice, a przegrał 0:1 Orlikiem Blachownia. W półfinale Olza pokonała 4:0 drugi zespół z grupy II czyli Orlik Blachownia, a dankowiczanie po bezbramkowym remisie z drugą w grupie I Unią Kosztowy przegrali w karnych 3:4. W finale zmierzyli się więc chłopcy z Pogwizdowa oraz Kosztów i ponownie Olza okazała się lepsza wygrywając 2:1. A w spotkaniu o trzecie miejsce Pasjonat wygrał z Orlikiem 2:0.

Zwycięzcami byli jednak wszyscy uczestnicy i dlatego każdy zespół uczestnik został nagrodzony. Nie zabrakło także pucharów, napojów i posiłków oraz nagród w postaci piłek, a wszystkie kluby uczestniczące w rozgrywkach otrzymały bony na organizację wakacyjnych obozów dochodzeniowych.

Dodajmy jeszcze, że w turnieju finałowym rozgrywek dziewcząt z rocznika 2009 w dniach 10-14 lipca w Zamościu województwo śląskie reprezentować będzie jedyna zgłoszona do rozgrywek drużyna UKKS Katowice.

- Dziękujemy za pomoc w organizacji turnieju Marszałkowi Województwa Śląskiego za wsparcie ze środków Samorządu Województwa Śląskiego oraz Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który wsparł nas piłkami, a także władzom Mikołowa i Gminy Ożarowice. Cieszę się z tej współpracy, bo dzięki niej dzieci ze wsi oraz małych miejscowości dostają swoją szansę piłkarskiego rozwoju – kończy Andrzej Sadlok.