Aktualności

Głosem Klubów -LKS Start Mszana

17/06/2020 13:12

Rząd RP zezwolił na prowadzenie zajęć treningowych w większych grupach. Zapytaliśmy  więc Kluby Naszego Podokręgu min., czy korzystają z takiej możliwości i jak takie treningi  wyglądają .


 


Tradycje piłki nożnej w Mszanie sięgają okresu przedwojennego. Już w latach trzydziestych istniało we wsi boisko piłkarskie, na którym miejscowy klub ORZEŁ MSZANA rozgrywał mecze do wybuchu wojny. Tuż po wyzwoleniu została reaktywowana drużyna piłkarska pod nazwą LECHIA MSZANA. Drużyna ta występowała w klasie C od 1946 r. do 1946 r.Na skutek zatargu zawodników z sędzią, drużyna i boisko piłkarskie zostały zawieszone na kilka lat.

W czerwcu 1986 r. z inicjatywy Jerzego Tatarczyka - byłego piłkarza Górnika Wilchwy i Odry Wodzisław oraz wydatnej pomocy organizacyjnej i wsparciu ówczesnego zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych KWK "Żory" Gerharda Marka, utworzono LZS "START" MSZANA.

LZS START Mszana zainaugurował rozgrywki w klasie C, grupy II podokręg: Rybnik w sezonie 1986/1987r. Sezon piłkarski 1987/88 r. rozpoczął w klasie B, by po roku awansować do klasy A.Obecnie LKS 'START' Mszana prowadzi działalność sportową w oparciu o trzy sekcje piłki nożnej:
- Klasa 'B' (grupa: Rybnik)
- Orliki 2007/2008
- Żaki 2009/2010  

Prezesem Klubu od roku 2006 jest Pan Marek Haśko. I to z Panem Markiem przeprowadziliśmy dzisiejszy wywiad.

Ile grup dziecięco-młodzieżowych jest w klubie i jak wyglądają  Wasze treningi ?

-4 grupy dzięcięco-młodzieżowe 2011 i młodsi, 2010. 2007/2008. 2003/2004.Wszystkie grupy trenują 2 razy w tygodniu po 1 godz.W sumie uczestniczy w tych zajęciach 55 osób tj około 14 osób na grupę.

Pytamy również o drużynę seniorów.

Jak tutaj wygląda sytuacja? Czy prowadzone są również treningi dla pierwszej drużyny?

 -zaplanowano 3 treningi po 1,5 godz. w tygodniu dla pierwszej drużyny,która awansowała w sezonie 2019/2020 do A Klasy a uczestniczy w nich ok. 15 osób.

Jakie boisko maja Państwo  do dyspozycji ?

- Do dyspozycji klubu mamy boisko pełnowymiarowe i boisko treningowe nie wymiarowe.

Zadajemy również pytanie o przestrzeganie wymogów sanitarnych.

-Przewidujemy treningi grup z 15 min. przerwą pomiędzy nimi, po zdezynfekowaniu sprzętu piłkarskiego( trener po zakończonym treningu znosi sprzęt i wraz z przedstawicielem klubu go dezynfekuje). Piłkarze przyjeżdżają przebrani do treningu( nie korzystają przed i po treningu z szatni klubowej), na wejściu na murawę boiska dezynfekują płynem ustawionym przez klub ręce i dopiero wtedy ściągają maseczki, utrzymują w miarę możliwości odpowiednie odległości od siebie. Po zakończonym treningu od razu udają się do swoich środków transportu.

Jak Klub, zawodnicy, wykorzystali czas wolny związany z pandemią. Czy coś się zmieniło w klubie?

- Podczas pandemii zarządzający obiektem wykonał niezbędne naprawy i modyfikacje obiektu, wykonywał konserwacje murawy i został zakupiony brakujący sprzęt sportowy. Trenerzy poszczególnych grup poprzez informatory przekazywali swoim podopiecznym zalecenia co do indywidualnego treningu i propagowali wszystkie formy bezpiecznego spędzania aktywnie wolnego czasu.

 Chcielibyśmy zapytać również o współpracę z samorządami w tym trudnym czasie.Czy możecie liczyć na ich pomoc?

Samorząd informował nas o wszystkich zagrożeniach,zaleceniach i przedsięwzięciach dotyczących możliwości korzystania z obiektów zarządzanych przez Gminę. Konsultował z zarządem klubu ewentualny termin przywrócenia treningów na swoim obiekcie. Przedstawiono nam możliwość zmiany terminarzy w zakładanym przez nas projekcie do sportu na rok 2020.

 Na koniec pytamy Pana Marka jaki, jego zdaniem, obligatoryjny termin rozpoczęcia rozgrywek jest brany pod uwagę.

- W bieżącej sytuacji optymalnym terminem rozpoczęcia rozgrywek  byłby dla nas sierpień/wrzesień.